DD CUP 2016 - O pohár fotbalových lvíčat
Sraz dětské redakce v Ústí nad Labem; časopis Zámeček; DD CUP - Memoriál Lucie Hanušové
DD Cup 2015 - O pohár fotbalových lvíčat

Memoriál Lucie Hanušové: Vyhrál zlatý domov z Čeladné

3.6.2013
Zámeček administrátor
Přečteno: 23648x

Po krátké pauze pokračoval v půlce května Dětský domov CUP – přesněji běžecký trojboj v rámci 15. ročníku Memoriálu Lucie Hanušové. Vítězem uplynulého dílu se stal poprvé DD Čeladná, za ním skončily Dlažkovice a Znojmo. Organizátoři připravili spoustu doprovodných akcí: Nechyběla účast Policie ČR se svými zajímavými atrakcemi, ohnivá show od skupiny Tribo Fuego a nakonec velkolepý ohňostroj, který si všichni užili.

Zámecký park v Dolních Počernicích přivítal 36 dětských domovů z celé republiky. Časopis Zámeček tento a další díly pravidelně sleduje, proto v průběhu několika let usoudil, že Memoriál Lucie Hanušové patří jaksi k těm nejsrdečnějším na DD CUPu. Probíhá v příjemné atmosféře Dolních Počernic, kde si užijete nejen soutěžení, ale i doprovodnou zábavu, která leckoho potěší. Nemá to prostě obdoby.

„Velká škoda, že mezi nás nemohla dorazit patronka memoriálu paní Helena Hanušová, protože za ní přijela dcera ze spojených států. K soutěži bych rád poznamenal, že až na pár náznaků, že někteří křížili dráhu jiným, se běžci chovali opravdu férově. Překvapilo mě, jak byly děti v pohodě na to, že jsme měli nepříznivé počasí, ale všichni to zvládli,“ uvedl Martin Lněnička, šéforganizátor akce a současně ředitel DD Dolní Počernice.

Závod na památku mladé sportovkyně

V letošním roce Memoriál Lucie Hanušové oslavil 15 let od vzniku v roce 1998. Atletika odstartovala dnes již známý Dětský domov Cup se svými pěti turnaji.

Lucie Hanušová, mladá a nadaná sportovkyně v běžeckém lyžování, si kariéru běžkyně budovala od píky. Začínala jako „přeborník kraje“ a dotáhla to až na účast v reprezentaci na juniorských MS v Kanadě a Jižní Koreji. Posléze se rozhodla studovat a dále sportovat v barvách Coloradské univerzity. Lucie Hanušová v lednu 1999 tragicky zahynula v USA, bylo jí 23 let.

Dětský domov Dolní Počernice se rozhodl věnovat úspěšné sportovkyni atletickou část DD CUPu a vzdávat ji tak pravidelně poctu. Luciina maminka – Helena Hanušová z Prachatic – je duší každoroční atletiky. Paní Hanušová mnohokrát v rozhovoru pro Zámeček zmínila, že z jejího pohledu by pro děti měly být daleko důležitější závody, než to, aby si uvědomily památku její dcery. „Myslím, že děti mají Memoriál Lucie Hanušové spojený hlavně s atletickým turnajem, a tak to má být,“ řekla kdysi.

Čeladná poprvé vyhrála!

Atletický závod probíhá v dolnopočernickém zámeckém parku. Nejprve startovali nejmenší prckové na 60 m dráze, následovaly další kategorie a tratě s 200 m, 400 m a nejdelší trať měřila 850 m.

Nejlépe si vedli kluci a holky z Čeladné, kteří vybojovali především zlaté a bronzové medaile. Zcela ovládli dvě ze čtyř dívčích kategorií. „Máme radost, že jsme letos vyhráli. Vždycky jsme se snažili a byli na prvních místech, ale nikdy z toho nebylo celkové první místo,“ neskrývala úspěch Terezka Bencová. Čeladná si z Prahy u příležitosti 15 let atletiky odvezla prvenství – poprvé vyhrála dílčí turnaj DD CUPu. Domov z Beskyd si v průběžném celkovém pořadí zatím vede výtečně, pouze druhý za Novou Vsí u Chotěboře. Do konce roku zbývají ještě tři díly, takže výsledky nejsou zdaleka uzavřeny.

Další domovy rovněž nezahálely a třeba Rudolf Klimo z Býchor uspěl v kategorii chlapců s ročníky 2000-2001. Ruda byl v býchorské výpravě nejnadanějším běžcem. Zumas Orestis z Nymburka zvládl na výbornou střední trať a vytrvalost, naopak sprint byl malinko slabší. I tak Zumas dokázal zvítězit nad soupeři v kategorii desetiletých a jedenáctiletých kluků.

Znamenitý David ze Znojma

Tým z Dlažkovic skončil na Memoriálu na druhém místě. Jeho reprezentantka Patricie Soboláková uspěla v kategorii dívek, ročníky 2000-2001. Patricie uběhla vytrvalostní okruh v nejlepším čase 2,42 min. Na třetím místě se umístil DD Znojmo. Davidu Turkovi se podobně více dařilo ve střední trati a vytrvalosti, ale už ne tolik ve sprintu. V poslední době se jednotlivých soutěží častěji zúčastňuje Ostrava-Vizina, jejíž zástupce Radek Grundza suverénně vyhrál kategorii nejstarších chlapců, celkově výprava obsadila 16. místo v tabulce.

„Na šedesátce jsem byl třetí, ostatní dráhy mi však přišly docela obtížné. Přesto dál fandím našemu domovu, aby měl lepší výsledky,“ přál si Lukáš Palla z nejsevernější Lipové u Šluknova. Nejmladší dívky bojovaly, jak jen to šlo, zlatou medaili si pak odnesla Erika Řeháková z Tuchlova.

Ředitel Martin Lněnička z pořádajícího domova na okraj turnaje opakovaně vyhlásil závod tet a strejdů. Nejlepším běžcem se stal strejda Honza Ptáček z Hory Sv. Kateřiny.

Policie, koncert, fire show a ohňostroj

Počernický domov pro děti přichystal bohatý doprovodný program. V první řadě se Policie ČR ukázala „v tom nejlepším světle“. Kromě výčtu různých zbraní představila práci psovodů a jízdní policii. V parku se neztratil příslušník prvorepublikového četnictva, který se pochlubil dobovou uniformou a historickou puškou, ale i tím, jak fungovalo četnictvo v meziválečném období. Teprve dopravní police se postarala o skutečný zážitek: Dětem znázornila, jak s motorizovanou jednotkou zasahuje proti zloději, kterého samozřejmě dohonila a ještě zadržela. Ukázka diváky naprosto pohltila.

V druhé části parku zatím vystupovali soutěžícím známí zpěváci a kapely. Oblíbený Tomáš Janků koncert moderoval a taktéž si zazpíval a využil k tomu mnoho písniček od Michala Davida a jiných umělců. Samostatnou kapitolou byl zpěvák Hynek Tom, jenž na žádném koncertu v rámci memoriálu nesmí chybět. Mezi další patřila dívčí skupina Emotion.

V závěru večera na sebe upozornila skupina Tribo Fuego s ohnivou show. Mladí lidé, kteří kolem sebe točili zapálenými tyčemi a všelijakými předměty s působivými efekty. Výsledný dojem byl ohromující. 15 let existence Memoriálu Lucie Hanušové nemohl být zakončen jinak, než úchvatným ohňostrojem ozařujícím prostor nad zámeckým parkem.

Miloš Nguyen

Sponzoři: Hlavní město Praha, Policie ČR, ČD, Crocodile, Accor Hospitality, Made-maso jede, Dorty Imant