DD CUP 2016 - O pohár fotbalových lvíčat
Sraz dětské redakce v Ústí nad Labem; časopis Zámeček; DD CUP - Memoriál Lucie Hanušové
DD Cup 2015 - O pohár fotbalových lvíčat

FREE LITOVEL BOBR CUP 2011

3.10.2011
Zámeček administrátor
Přečteno: 2593x

Slunečná sobota 1. 10. v Litovli patřila otevřenému mezinárodnímu mistrovství ČR v extrémním závodu tříčlenných štafet. Na start 17. ročníku Bobr cupu dorazilo rekordních 262 družstev. Napětí začalo vrcholit před 12 hodinou, kdy každý netrpělivě vyčkával na startovní výstřel. Ten zazněl za doprovodu příznačné hudby z Posledního Mohykána. Prach zvířil nejen dav řítící se startovní bránou, ale také helikoptéra, která vše snímala z nadhledu.

I v tomto ročníku pořadatelé umožnili závodit dětem z hendikepovaného prostředí, pod dohledem zkušených závodníků. Naše výprava zahrnovala tři družstva. V týmu Author dětem byl kapitánem kvalitní triatlonista Tomáš Slavata. Jeho myšlenky ale nebyly nesoustředěny na vítězství. Celý závod věnoval podpoře svých svěřenců a sám je na trati doprovázel. Běh absolvoval společně s Tomášem Havelkou (15 let), který se na 15km trať vydal bez jakékoli přípravy.

Tomáše jsme po závodě vyzpovídali: „Závod jsem dokončil díky Tomášovi Slavatovi. Kdyby tam nebyl, závod bych vzdal. Nejtěžší pro mě byly brody.“

Těmi je Bobr cup vyhlášený.  Na běžecké trati je jich hned pět. Po startu závodníci okusí ten nejhlubší, kterým projdou až po prsa, a po 15 kilometrech terénního běhu si ho znova zopakují těsně před cílem, kde předávají štafetový kolík cyklistům. Tomáš Havelka předal štafetu svému kamarádovi z týmu Dětský domov Dolní Lánov, Jakubovi Novákovi (17 let).

Jakuba 25km trať nijak nevyvedla z míry. Pochvaloval si především technické pasáže, ve kterých musel také absolvovat pověstné brody. Jakubovo nasazení bylo tak vysoké, že za sebou nechal i jeho doprovod něžného pohlaví z týmu Author dětem. Jakub říká: „Nejtěžší byl brod na konci. Bavil mě terén a členitá trať a taky že jsem se moc nezadýchal.“

Jakub předával štafetu Tomášovi Kubíčkovi, patnáctiletému mladému kajakáři, pro kterého to byla první zkušenost s takovým typem závodu. „Bylo pro mě důležité, abych klukům nepokazil jejich výsledek a záleželo mi na tom, abych jim dopomohl k úspěchu v celém závodě. Jsem rád za takovou příležitost,“ svěřil se nám Tomáš skromně. Ochrannou ruku nad Tomášem držel Václav Vágner, reprezentant ve sjezdu na kajaku. Oba museli na řece zdolat 6 km. Těsně před cílem je ještě čekala perlička, kajak vytáhnout na uměle vybudovanou rampu a z té pak sjet do bazénu a dorazit do cíle.

Těžký terén

Zároveň s kluky na trať vyrazil třetí tým Nadační fond Albert, který měl jediný cíl - zajet co nejlepší výsledek a bojovat za myšlenku, kterou Nadační fond razí. V nabité konkurenci mezinárodních špičkových sportovců, Miloš Fiala, David Janda a Ondřej Zajíc společnými silami vybojovali 11. místo. Jejich úspěch je o to cennější, že soupeřili za rekordní účasti 262 týmů.

Pro mladé závodníky je neopakovatelný zážitek startovat po boku opravdových profesionálních sportovců. Sobotní den byl krásný nejen díky úspěchu závodníků Nadačního fondu Albert, ale především díky odvaze dětí z Dětského domova Dolní Lánov. V náročném a extrémním závodě obsadily krásné 173. místo.

Chtěl bych moc poděkovat pořadatelům FREE LITOVEL BOBR CUP 2011, firmě IFER za finanční podporu, značce Author za skvělá kola, na kterých kluci závodili, a nadaci Spolu dětem, která věnovala tři krabice bezvadných trubek na fandění.